사용자 도구

kloaka_betonowe_oznacza_to_z_plastiku


Aż do wyboru są gotowe zbiorniki betonowych czy tworzywa sztucznego. Jedne oraz drugie mają zalety, tymczasem też również wady. Na które w takim przypadku się podjąć decyzję?

ściek z betonu

Wykonuje się je w większości wypadków spośród prefabrykowanych elementów betonowych dodatkowo żelbetowych. Produkowane są zbiorniki jednoczęściowe (jednokomorowe) - przykryte płytą żelbetową także dwuczęściowe - składające się spośród dwóch połączonych skorup (dostępne są także modele wielokomorowe). Szamba są zaizolowane, co zapewnia im szczelność. Wyposażone są w płyty włazowe (okrągłe, kwadratowe oznacza to prostokątne) wykonane z żelbetonu dodatkowo PCW dodatkowo wejście inspekcyjny, lokaj aż do wyciągania odpady (spośród przykrywką blaszany ocynkowanej).

Wadą tego typu zbiorników jest duży ciężar. Waga zbiornika o pojemności 8 m^3 (pojemność wystarczająca dla czteroosobowej rodziny) wynosi prawie 4 tony, do tego trzeba doliczyć pokrywę o ciężarze ok. 2 ton. W taki sposób spory obciążenie zbiornika betonowego przypadkiem gmatwać jego usługi transportowe również składanie. Producenci zbiorników z betonu zazwyczaj zapewniają transport także składanie, dysponując specjalistycznym sprzętem.

Przedtem tymczasem pojemnik zostanie dostarczony poniżej godny polecenia adres, należy upitrasić wykop o szerokości i długości większej o 30 cm od wymiarów zamówionego zbiornika. Należy również dać możliwość dostęp aż do wykopu samochodu ciężarowego oraz umożliwić rozładunek zbiornika tyłem (częściej) czyli bokiem. Zbiornik montowany jest przez urządzeń hydraulicznych, znajdujących się na samochodzie ciężarowym. Po posadowieniu zbiornika zasadniczego monter układa warstwę spoiny cementowej, na której łączona jest wierzchnia część zbiornika. Miejsce łączenia szamb dwuczęściowych jest później szyfrowanie warstwą zaprawy wodoszczelnej.

ściek z betonu jest niewątpliwie solidniejsze od szamb plastikowych. Jeżeli powyżej zbiornikiem planujemy np. położenie parkingowe na rzecz samochodu, to znaczy droga dojazdowa aż do garażu warto przegłosować otóż to taki rodzaj zbiornika. Dół gnilny z betonu będzie też lepszym rozwiązaniem, jak mamy milszy równy wód gruntowych - taki zbiornik, ze względu na swój ciężar, pewniej osadzi się w gruncie. Jeżeli w najbliższej przyszłości planowana jest urządzenie sanitarne, owo też będzie zdrowszy wybór - zaletą zbiorników betonowych jest bowiem niższa cena, a więc nie warto w tym przypadku przepłacać.

Szambo tworzywowe

Wykonuje się je przeważnie z polietylenu o wysokiej gęstości plus żywicy poliestrowej (wzmocnionej włóknem szklanym). Są trwałe także odporne na korozję chemiczną. Są lekkie - to ich szczególna zaleta - ważą już od 60-70 kg. Na przykład: zbiornik o pojemności 8 m^3 waży 190 kg, a o pojemności 10 m^3 - 230 kg. Łatwo go w takim przypadku przesyłać oraz montować (można to zwłaszcza poczynić we własnym zakresie), do posadowienia zbiornika nie jest wymagany żuraw. Przypuszczalnie się tak zdarzyć, że ściek przestaje nam istnieć potrzebne, ponieważ wykonano przyłącze kanalizacyjne. Zbiornik taki można jeszcze spożytkować aż do zbierania deszczówki (po uprzednim oczyszczeniu) innymi słowy komuś go odsprzedać - nadaje się do ponownego wykorzystania na Bezwonne szambo lub osadnik w przydomowej oczyszczalni ścieków.

Wadą szamb plastikowych jest przeciwnie zaś mała wytrzymałość na duże obciążenie. Nie zaleca się miejsca ponad nimi przeznaczać na parking dla samochodów.

W gruntach o wysokim poziomie wód oraz gruntach gliniastych (w których być może się gromadzić woda) pojemnik koniecznie należy zabezpieczyć zanim wyporem. W tym celu należy go obetonować to znaczy osadzić do płyty żelbetowej.